INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Bazy danych źródłem informacji dla firm pożyczkowych

19 października 2017

Firmy pożyczkowe prowadzące odpowiedzialną politykę pożyczkową nie będą udzielać zobowiązania wszystkim klientom. Muszą najpierw sprawdzić, z kim właściwie mają do czynienia. Prócz weryfikacji tożsamości, np. za pośrednictwem przelewu bankowego, pożyczkodawcy sięgają po informacje z różnych baz danych. Jakich?

BIK dla firm pożyczkowych

Banki i SKOK-i obowiązkowo sprawdzają przy procedurze kredytowej do bazy danych Biura Informacji Kredytowej, w celu sprawdzenia historii kredytowania potencjalnego klienta. Każdy negatywny wpis w bazie likwiduje raczej możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego.

Są też niekiedy firmy pożyczkowe, które również mają podpisaną umowę z BIK o współpracę i wymianę danych. Uzyskują w ten sposób cenną wiedzę o przyszłym pożyczkobiorcy. Negatywne wpisy nie powodują, że klient firmy pożyczkowej traci szanse na pożyczkę, ale może się tak zdarzyć lub zostanie ona udzielona na gorszych warunkach niż pierwotna oferta.

Narzędzia weryfikacji klientów

Firma pożyczkowa może sięgnąć po informacje z wielu innych baz danych dla sprawdzenia, czy klient, który wnioskuje o pożyczkę, posiada odpowiednią zdolność kredytową i jest rzetelnym pożyczkobiorcą.

Wśród baz, które są sprawdzane przez firmy pożyczkowe, należy wymienić:

  • BIG - Bazy Informacji Gospodarczej, m.in. BIG InfoMonitor, czyli baza przechowująca dane niesolidnych dłużników, choć czasem znajdują się w niej także dane pozytywne,
  • KRD - Krajowy Rejestr Długów, czyli baza zawierająca dane dłużników,
  • ERIF - baza danych grupująca dane o pożyczkobiorcach i dłużnikach,
  • Credit Check - baza stworzona przez firmy pożyczkowe, obejmująca platformę wymiany danych pożyczkowych.

To tylko przykładowe bazy danych, które powalają firmom pożyczkowym ocenić ryzyko związane z udzieleniem pożyczki danej osobie lub firmie. Jeśli osoba widnieje w rejestrach firm windykacyjnych, automatycznie takie informacje pojawiają się w wynikach wyszukiwania w sieci internetowej. Przy weryfikacji dużą pomocą dla pożyczkodawców są portale społecznościowe, z których można pozyskać wiele cennych informacji na temat potencjalnych pożyczkobiorców.

Zgoda pożyczkobiorcy konieczna

Warto podkreślić, że firmy pożyczkowe nie mają prawa sprawdzać danych swoich klientów w wymienionych bazach danych, bez ich zgody. Jednak w momencie rejestrowania konta klienta w serwisie pożyczkowym lub też wysyłania wniosku pożyczkowego, najczęściej jesteśmy proszeni o wyrażenie zgody m.in. na przetwarzanie danych osobowych i także na kontrolowanie personaliów klienta w bazach danych BIK i bazach dłużników. Warto przeczytać, na co tak właściwie się zgadzamy. Po oznaczeniu danej opcji nie będzie już możliwości jej wycofania.

Przy pożyczkach na niższą kwotę firmy pożyczkowe mogą w ogóle nie sprawdzać danych w bazach i skrócić czas oczekiwania na udzielenie pożyczki. Wystarczające są dla nich dane z dowodu osobistego, które klient podaje przy wnioskowaniu o pożyczkę, w elektronicznym lub papierowym formularzu.

 

Materiał zewnętrzny

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)