INFOPODATNIK.PL: PODATKI, PRAWO, FINANSE, BIZNES, GIEŁDA, INFORMACJE

Jakie są kompetencje windykatora? Ważne informacje

28 kwietnia 2017

Często mówi się o nich potocznie „smutni panowie” i przedstawia się straszne wizje, związane z ich działalnością. Kim tak naprawdę są windykatorzy i jakie posiadają kompetencje? Gdzie szukać uregulowań w tym zakresie?

Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, należy określić wielkość i czas przeterminowania zaległości w spłacie zobowiązań. Ci, którzy zadłużenie posiadają od niedawna, najprawdopodobniej spotkają się z tzw. „miękką windykacją”. Polega ona na wysyłaniu ponagleń, informacji i druków wpłat. Jeżeli mimo to zaległość nie zostaje uregulowana, karą jest wpis do odpowiedniego rejestru informacji gospodarczej. Tak wyglądają ogólnie dostępne informacje. Zdarza się jednak, że windykatorzy przekraczają swoje kompetencje i posuwają się do słów i czynów, do których nie są uprawnieni żadnymi przepisami.

Skuteczna obrona przed firmami windykacyjnymi

Warto pamiętać o tym, że windykator nie jest policjantem, prokuratorem ani sędzią. Nie posiada on uprawnień właściwych dla tych zawodów. Przykłady wpychania buta między drzwi przez przedstawiciela firmy windykacyjnej czy gróźb przez telefon są naruszeniem prawa i powinny być zgłoszone do odpowiednich organów. Podobnie jest, jeżeli chodzi o „wywiad” prowadzony przez windykatorów w terenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mają oni prawa rozmawiać o problemach zadłużonego z sąsiadami, kolegami z pracy itp. Nie mogą oni nawet odwiedzać go w miejscu pracy. O tego typu działaniach powinien jak najszybciej usłyszeć adwokat. Warszawa, to miejsce w którym działa wiele kancelarii specjalizujących się w dochodzeniu praw osób pokrzywdzonych przez firmy windykacyjne. Warto jednak pamiętać o tym, że prawo obowiązuje w ten sam sposób również w najmniejszych miejscowościach kraju. Nieetycznie działający windykatorzy liczą na nieznajomość przepisów dłużników, dzięki czemu mogą wywierać na nich wielką presję. Tego typu zjawiska dotyczą pewnego wycinka rynku, ponieważ w Polsce działa wiele firm windykacyjnych. Większość z nich stara się „dogadać” z klientem, proponując rozłożenie zadłużenia na raty, rzetelnie informując o warunkach spłaty. Nie oznacza to jednak, że ich przedstawiciele nie są asertywni bądź nie potrafią postawić jasno sprawy.

Pomoc dla zadłużonych z komornikiem

Znacznie poważniejszy od telefonów ze strony firm windykacyjnych jest kontakt z komornikiem. Stanowi on ostatni etap realizacji zobowiązania. Żeby jednak komornik mógł rozpocząć swoją prace, musi posiadać on odpowiedni tytuł egzekucyjny, opatrzony klauzulą wykonalności. Takim tytułem może być orzeczenie wydane przez sąd, ugoda (również zawarta przed sądem), bankowy tytuł egzekucyjny czy akt notarialny. Ze względu na wagę tytułu egzekucyjnego, działanie komornika jest znacznie bardziej dotkliwe w skutkach, niż firmy windykacyjnej. Należy jasno rozgraniczyć prawa obu tych podmiotów, w czym przydatne okażą się – nawet jednorazowe – porady prawne. Warszawa to nie jedyne miejsce w kraju, gdzie działa wielu adwokatów. Swoją praktykę prowadzą oni również w małych miastach i to do nich należy się zwrócić, mając kłopoty z firmą windykacyjną lub komornikiem. Warto bowiem poznać obowiązujące przepisy, mówiące że komornik nie może zająć np.: zapasów jedzenia i opału na zimę, przedmiotów użytku codziennego czy np... krowy. Ponadto, na rynku działa wiele firm, które udzielają pożyczek osobom mocno zadłużonym. Dobrze jest zorientować się, czy zaciągnięcie długu na poczet spłaty wcześniejszych zobowiązań nie poskutkuje wpadnięciem w spiralę zadłużenia, np. poprzez gigantyczne odsetki.

Obrona przed windykacją – w czym pomoże adwokat

Warto współpracować z prawnikiem w kwestii swoich zobowiązań. Pomoże on zarówno w kwestii nakazów spłaty, jak i innych dokumentów. Mogą być one potrzebne dla firm „chwilówkowych” bądź operatorów telefonii komórkowej, sprzedających dług do firmy windykacyjnej np. z powodu niezapłaconego przed kilkoma laty rachunku na kwotę kilkudziesięciu złotych. Z drugiej strony, jego doradztwo może pomóc ochronić cenne składniki majątku przed licytacją komorniczą, ratując dla rodziny środki do życia.

Pomoc prawna dla dłużników? Zobacz koniecznie http://kancelaria-kopko.pl/pomoc-prawna-dla-dluznikow/

Materiał partnera zewnętrznego

To może Cię zainteresować

Komentarze (0)